Czytajmy!

„Pan Tadeusz”, „Quo vadis”, „Balladyna”, "Dziady" – wymienione tytuły to zaledwie kilka przykładów spośród obowiązujących w polskich szkołach lektur. Jedne z nich były ciekawe, inne czytało się z niebywałym trudem. Najważniejsze jest jednak to, aby w ogóle coś czytać. Czytajmy to, co sprawia przyjemność. Często słyszy się, że nastolatki czytają wyłącznie bezwartościowe książki, że nie mają literackiego wyczucia. Jeśli ktoś wam powie, że to nie wypada, że wszyscy powinniśmy zaczytywać się wyłącznie literaturą wysokich lotów, spytajcie, kto z nich od najmłodszych lat gustował w Mickiewiczu, Krasickim czy Słowackim. Nastolatki mają czytać o problemach nastolatków i utożsamiać się z bohaterami literackimi w swoim wieku, bez względu na to, czy będą to przygody bogatych amerykańskich rówieśników, czy dziewczyn i chłopaków takich jak my sami. Zapewne za kilka lat sami dojdziemy do tego, że niektóre z czytanych dziś książek były infantylne i głupawe. I co z tego? Dziś czytajmy to na co niedługo będziemy za starzy i zbyt poważni.

Złote myśli o książkach i czytaniu
  • ”Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra..."
    Henryk Sienkiewicz
  • „Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem.”
    Kornel Makuszyński
  • „Przy pomocy książek wielu staje się ludźmi uczonymi nawet poza szkołą, bez książek zaś nikt nie wykształci się nawet w szkole.”
    Jan Amos Komeński
  • "Książki kochają każdego, kto je otwiera, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń, niczego w zamian nie żądając..."
    Cornelia Funke
  • „Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni.”
    (przysłowie chińskie)
  • „Pokój bez książek jest jak ciało bez duszy.”
    Cyceron

O czytaniu na wesoło i na czasie

Książka, przechodząca kolejno z rąk do rąk, zawiera mnóstwo bakteryi, wśród których są i chorobotwórcze. Dla tego najgoręcej zalecamy:
- nie ślinić palców przy przewracaniu kartek książki
- nie czytać przy jedzeniu
- podczas czytania nie dotykać oczów, nie dłubać w nosie i w zębach
- przed rozpoczęciem i po ukończeniu czytania myć ręce
- chorzy na choroby zaraźliwe i wogóle gorączkowe nie powinni dotykać się książek z biblioteki szkolnej.
Pozatem pamiętać należy, że przy czytaniu trzeba siedzieć prosto i oddychać spokojnie, unikać czytania przy słabym świetle, jak również w pozycyi leżącej.


Takie ostrzeżenie przed "bakteryjami" zamieszkującymi książki zostało wklejone do rozprawy Adriana Krzyżanowskiego "Teorya równań wszech stopni podług binomu Newtona" wydanej w 1816 r. Świadomi "zagrożeń", jakie niesie czytanie książek, nie zapominajmy jednak o korzyściach płynących z ich lektury.